Instalujete alarm? Poradíme, jaké kabely použít a na co nezapomenout

V dnešní době už asi nenajdete novostavbu, jejíž součástí by nebyl zabezpečovací systém (nazývaný také alarm). Ten totiž ochrání váš majetek nejen před vloupáním a krádežemi, ale také před jinými nebezpečnými událostmi – vyplatí se do něj tedy investovat. Jak na instalaci alarmu připravit vaši novostavbu nebo rekonstruovanou nemovitost a kdo má k této činnosti oprávnění?

Co je zabezpečovací systém

Zabezpečovací systém, zkráceně nazývaný také alarm, slouží k tomu, aby vás upozornil na neoprávněné vniknutí do chráněného objektu (např. vašeho domu, bytu, budovy firmy apod.). Takový systém se skládá ze senzorů pohybu, senzorů otevření dveří nebo oken a dalších typů senzorů. Nechybí ani vnější sirény pro upozornění okolí, vnitřní sirény pro upozornění osob v objektu, klávesnice sloužící k ovládání či tzv. zabezpečovací ústředna, která slouží jako řídící jednotka celého systému.

Alarm vás ve spojení s příslušnými detektory může také upozornit na požár, únik plynu, únik vody nebo jiné nebezpečné události. Kvalitní alarm s možností připojení na pult centrální ochrany také dokáže přivolat soukromou bezpečnostní službu, která událost prověří a případného pachatele předá policii. Funkce zabezpečení nabízejí také některé systémy smart elektroinstalace, které dokážou samostatný alarm nahradit.

Tip

Ani v České republice nejsou krádeže materiálu či zařízení z novostaveb domů výjimkou. Zabezpečovacím systémem vybavte vaši novostavbu hned, jak to bude možné, tedy když bude osazena střechou, dveřmi a okny. Na stavbě nenechávejte zbytečně moc materiálu, nářadí nebo vybavení domu (např. kotel, radiátory apod.).

Jde to i bez sekání

Zabezpečovací systémy mohou s jednotlivými prvky komunikovat přes kabel, ale i bezdrátově. Většina výrobců nabízí u svých systémů obě možnosti.

Výhodou bezdrátového alarmu je jeho jednoduchá instalace i do zařízených domů, bytů či objektů. V jejich případě nemusíte kvůli kabelům vysekávat drážky nebo upevňovat elektroinstalační lišty. Z estetického hlediska jde o vynikající řešení, bezdrátové senzory a prvky jsou však mnohem dražší než ty kabelové. Kromě toho v nich musíte pravidelně vyměňovat baterie, protože nejsou napájeny přes kabel. Tento úkon sice obvykle stačí provést tak jednou za rok, přesto je to ale starost navíc.

„Drátové“ prvky alarmů komunikující přes kabel jsou trvale napájeny ze zabezpečovací ústředny. Jsou také odolné vůči rušičkám bezdrátové komunikace a jsou mnohem levnější než bezdrátové prvky.

Chystáte-li se rekonstruovat, ideální je namontovat klasické kabelové senzory a prvky tam, kde je to možné a kde to nebude narušovat vzhled místnosti. Pro ostatní místnosti či místa, která jsou na očích (okna, dveře), pak můžete zvolit prvky bezdrátové.

230 V nejen pro ústřednu

Na místě, kde bude umístěna samotná zabezpečovací ústředna (vhodné místo vám pomůže vybrat instalační technik zabezpečovacích systémů), připravte 230 V přívod k jejímu napájení. Ústředna má nízký odběr proudu, takže příslušný el. okruh můžete realizovat také kabelem 3×1,5 mm2 s jištěním 10 A nebo slabším.

Většina prvků alarmů je napájena přes kabel přímo z ústředny, bezdrátové ze své baterie. Některé alarmy však mají i doplňkové funkce, jako např. ovládání spotřebičů. Ty mohou být zajišťovány prvky, které vyžadují 230 V napájení – ať už ze zásuvky, nebo v podobě pevného přívodu. Bližší informace vám podá instalační technik konkrétního systému.

Nejčastější typy kabelů

Každý výrobce může ke komunikaci jednotlivých prvků ve svých zabezpečovacích systémech používat jiný druh kabeláže. Prioritně se tedy při pokládce kabeláže vždy řiďte pokyny k instalaci konkrétního systému, případně pokyny instalačního technika.

Zabezpečovací systémy nejčastěji používají tyto typy kabelů:

  • SYKFY – Jedná se o tzv. telefonní kabel používaný nejen pro telefonní rozvody, ale také pro různé slaboproudé aplikace. Skládá se z 2 a více kroucených párů vodičů a stínění (dle typu kabelu např. 2 × 2 vodiče nebo 4 × 2 vodiče). Jeho výhodou je, že je velmi tenký, jednoduše se instaluje a je také velmi levný.
  • LAN kabel – Jedná se o kabely typu UTP, FTP a STP, které také označujeme pojmem strukturovaná kabeláž a které se používají k realizaci počítačových sítí, IP kamerových systémů a komunikují přes ně i některé systémy smart elektroinstalace. Na rozdíl od kabelu typu SYKFY se skládají ze 4 kroucených párů, takže budete mít vždy alespoň 2 kroucené páry jako rezervu. Tyto kabely se ale nejčastěji využívají pro svou cenovou dostupnost a univerzálnost (stačí vám nakoupit jeden druh kabelu na všechny slaboproudé rozvody).

Většina slaboproudých kabelů (pokud výrobce neuvádí jinak) není určena k instalaci přímo pod omítku. Pokud je budete instalovat do zdi, musíte použít chráničku.

Náš tip:

Pokud jste zakoupili hotový projekt domu bez slaboproudých rozvodů, nechte je tam doplnit. Patří sem nejen rozvody pro alarm, ale také pro kamerový systém, počítačovou síť, rozvody TV signálu, ovládání vytápění či větrání, systém smart elektroinstalace apod. Vyhnete se tak případným zmatkům a zdržením při realizaci elektroinstalačních prací.

I alarm musí nainstalovat odborník

Ve většině případů není bezpodmínečně nutné, aby měl technik instalující zabezpečovací systém osvědčení o elektrotechnické způsobilosti. Nepočítáme-li napájení zabezpečovací ústředny, tyto systémy pracují s tzv. ústřednou, malým napětím do 50 V, a nejsou tedy vyhrazeným technickým zařízením. 230 V napájení pro ústřednu nebo další prvky, které to vyžadují, pak může realizovat kvalifikovaný elektrotechnik, který u vás bude mít na starosti silnoproudé rozvody.

Co se starým alarmem?

V případě, že jste koupili dům, v kterém je již alarm nainstalován, z bezpečnostních důvodů byste jej měli nechat zkontrolovat servisním technikem. Ten vám poradí, zda alarm vyhovuje současným požadavkům na zabezpečení domu, nebo jej bude nutné doplnit, případně zrekonstruovat.

Shrnutí:

  • Zabezpečovací systém (alarm) vás upozorní na neoprávněné vniknutí do objektu, ale také na požár, únik plynu, vody nebo jiné nebezpečné události.
  • Funkce zabezpečení domácnosti nabízejí i některé systémy smart elektroinstalace.
  • Prvky alarmů mezi sebou mohou komunikovat přes kabel nebo bezdrátově.
  • 230 V napájení vyžaduje ve většině případů pouze zabezpečovací ústředna.
  • Kabelové rozvody alarmů se nejčastěji realizují kabely SYKFY či LAN kabely.
  • Instalaci alarmu nemusí provést kvalifikovaný elektrotechnik (kromě připojení ústředny na 230 V).
  • I starý alarm byste měli nechávat pravidelně kontrolovat servisním technikem, který vám zkontroluje, zda vyhovuje současným požadavkům na zabezpečení.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.