Mýty o smart technologiích  

Dnes už zařizujeme domácnosti smart komponentami. Stavíme smart budovy a města nebo jejich části. Je to nezbytný, nezvratný proces? Nebo jen slepá ulička technologického vývoje? Smart technologie provází mnoho mýtů. Stejně jako všechny převratné, civilizační změny.

Další zářiče

Víte, že mikrovlnka je zdraví nebezpečná? Ano, ale pouze pokud vyzařuje s otevřenými dvířky. Existují diskusní portály, kde se probírá téma, za jak silnou stěnou musí být mikrovlnka, aby nevyzařovala do dětského pokoje. Podobné je to i s předsudky a obavami ze smart zařízení inteligentní domácnosti. Buďte bez obav, vyzařuje pouze v rámci přípustných limitů. Předpisy určují, jakou míru nesmí přesáhnout.

Nechci to, protože to hodně „žere“

Smart zařízení a komponenty inteligentní domácnosti nefungují jako perpetuum mobile. Fungují na elektrickou energii. Jsou ale koncipovány tak, aby energie spotřebovávaly co nejméně. Ve většině případů celkovou spotřebu energie v domácnosti snižují.

Ještě to nefunguje, jak by mělo

Jistě, smart technologie se vyvíjejí. Dokonce skokově. Tak, jak je to u technologického vývoje už pár dekád běžným standardem. Na trhu jsou zařízení a komponenty, které fungují tak, jak mají. Splňují účel, pro který byly vymyšleny. Usnadňují, zjednodušují a zkvalitňují život nejen ve smart domácnostech. Vyvíjejí se modernější, inteligentnější, úspornější, hezčí, prostě lepší.

Věděli jste, že…?

Vědci hovoří o 4. průmyslové – smart revoluci? Ta postupně mění fungování celé společnosti. Nezvratně a směrem k všestrannému zkvalitnění našeho života.

Je to zbytečně drahé

Smart technologie jsou dnes dostupné i pro běžné lidi. Počáteční nebo postupná a vůbec ne velká investice se vrátí. V celkové úspoře energie. Benefitem je i komfort a pohodlí, které nelze finančně vyčíslit, protože jsou neocenitelné. A přidanou hodnotou je také ekologický rozměr. To, co je smart, šetří přes úsporu energie i životní prostředí. Kromě toho dokážete smart komponentami zařídit nejen novou domácnost. Můžete je aplikovat i během rekonstrukce domu či bytu.

Mýty o smart technologiích

Nebudu to umět ovládat

V podstatě ani není třeba, inteligentní smart technologie to nepotřebují. Stačí je nainstalovat, nakonfigurovat a užívat. Smart komponenty fungují samostatně a splňují přesně ten účel, pro který byly vymyšleny a zkonstruovány. Jsou to inteligentní zařízení, bavíme se tedy o prvcích umělé inteligence.

Smart domácnost přebere řízení našich životů

Určitě ne, jen přebere řízení a také provádění více činností za vás:

  • vypínání, zapínání a stmívání osvětlení,
  • ovládání žaluzií,
  • regulování topení,
  • otevírání a zavírání dveří a vrat,
  • smart domácnost ušetří váš čas a peníze,
  • slouží k většímu pohodlí a komfortu bydlení.

Žijeme ve smart době?

Jsme přímo u vzniku smart revoluce. Toto není mýtus, ale reálný fakt. Ekonomové, prognostici, vizionáři, technologičtí a digitální experti i vědci jsou zajedno. V pořadí čtvrtá „průmyslová“ revoluce v dějinách naší civilizace je smart revolucí. Tak si to užívejme. V domácnostech klidně už i dnes. A postupně všude, kde to bude technicky možné. Všude, kde trávíme čas našich životů. A chtějme ho využít co nejlépe, nejpohodlněji, nejkvalitněji – jednoduše smart.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.