Svítidla šetrná ke zdraví i k peněžence

Při otázce světelnosti interiéru se snažíme najít optimální řešení pro pracovní i rodinný život. Zdravý rozum nám velí co nejvíce si užívat přirozeného denního světla. A když svítit, tak co nejméně a zdravě. Aktuální evropský průzkum zařadil světlo na čtvrtý stupínek žebříčku devíti faktorů s přímým vlivem na naše zdraví. Posviťme si tedy na to, jak svítit šetrně ke zdraví a také k peněžence.

Trochu vědecky

Mohli bychom udělat rešerše vědeckých prací procházející jako laserový paprsek přes fyziku, biologii, chemii, ale i hygienu, medicínu, fyziologii, psychologii nebo ekologii. Světu ale vládne jednoduchost, takže kurzoricky. Vliv světla na naše zdraví může být pozitivní, ale i negativní. Nejen na náš zrak, ale i na fyziologické funkce, biorytmus, imunitu a psychiku. Vědci považují světlo za významný fyzikální faktor prostředí, který výrazně ovlivňuje zdraví člověka.

Náš tip:

Dejte přednost LED žárovkám. Nenechte se odradit vyšší počáteční investicí. Spotřeba a životnost se vám vrátí. A navíc šetříte naši planetu.

Pohled normativní

Pokud se něco výrazně a významně dotýká našeho života, nastupuje byrokracie. Zákony, normy a předpisy určující limity. Světlo není výjimkou. Existují přesné normy, čím se kde může svítit. Pokud si ale chceme posvítit na to, čím svítit doma a v práci, umíme se poměrně jednoduše orientovat. Nabídka je – tak jako světlo – širokospektrální. Viz kritéria.

Kritéria výběru

Přirozené denní světlo nedokážeme dokonale nahradit žádným umělým. Většinu času v práci a doma jsme nuceni trávit pod umělým osvětlením. Vybírejme si tedy uvážlivě. Důležitá je svítivost, intenzita, ale i barva světla, barevná teplota a CRI index podání barev.

Sviťte přiměřeně – ani příliš, ani málo

  • Na svícení přes den si vybírejte bílé světlo s obsahem modré složky, ideálně s barevnou teplotou kolem 5 000 Kelvinů (K).
  • Večer a v noci sviťte tlumeně teplými barvami v rozmezí 2 800 až 3 300 K.
  • V ložnici je potřeba regulovat světelnou intenzitu.
  • CRI index by měl být kolem 80, přirozené denní světlo má 100.
  • Vyzkoušejte noční LED světlo LEGRAND do zásuvky; automaticky se zapne nebo vypne v závislosti na intenzitě světla v místnosti.

Věděli jste, že…?

Důkazem nedostatku přirozeného a nadměrného umělého světla je nárůst očních vad u našich dětí?

Světlo jako nezbytná součást dne i noci

Světlo ovlivňuje náš každodenní i každonoční život víc, než si uvědomujeme. Jsme vystaveni působení rušivého umělého osvětlení. My dospělí trpíme únavovými a depresivními syndromy. Se světlem měli potíže už naši předkové. Dnes tomu říkáme sezónní afektivní porucha nebo deprese – SAD. I naši pradědové měli jarní únavu, dědečci zažívali podzimní melancholii a otcové zimní útlum. Je opravdu jen na nás, zda budeme doma nebo v práci svítit zdravě a také ekologicky, případně ekonomicky. Je si z čeho vybírat.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.