Vysněná dovolená – domácnost v naší nepřítomnosti

Sezóna dovolených už nepochybně začala a minimálně s takovým elánem, s jakým jste naplánovali váš vysněný odpočinek, byste i své bydlení měli připravit na vaši nepřítomnost. Abyste se místo čtení knihy na sluncem zalité pláži nemuseli strachovat, jestli nehoříte, jestli vás nevykradli, nebo hloubat nad „Zavřel jsem všechna okna?“.

Vytahovat, nebo nechat?

Je nutné vytahovat napájecí kabely ze zásuvek? Ano! Existuje totiž několik relevantních důvodů, proč je před odcestováním na dovolenou žádoucí odpojit domácí spotřebiče od elektřiny, resp. vypnout a vytáhnout je ze zásuvek. Jedním z nich je fakt, že většina elektrospotřebičů má i po vypnutí do tzv. „stand-by“ režimu nějakou spotřebu energie, jelikož většinou disponují elektronikou se svítícími LED indikátory. Dalším důvodem je riziko vzniku požáru pocházejícího ze zkratu nebo přepětí, tedy náhlého zvýšení napětí z původních 230 V na několik milisekund. Za tento stav může většinou úder bleskem. Pravda, i zdánlivě nevinná, příjemná letní bouře může napáchat nemalé škody. V tomto případě vám mohou pomoci tzv. přepěťové ochrany – nejčastěji se instalují přímo do rozvaděče.

Další možností, jak předejít již výše zmíněným ohrožením, je jednoduché vypnutí jističů v rozvaděči. Tady je ale potřeba dbát na to, abyste náhodou neodpojili jistič, přes který je napájena lednice, která přece musí chladit i během vaší nepřítomnosti – je něco lepšího než jedno dobře vychlazené ihned po návratu z dlouhé cesty?

Co s nabíječkami na telefony? Je také nutné vytáhnout je před odjezdem?

Názory kompetentních na tuto problematiku se mohou rozcházet. Je ale třeba si uvědomit, že i nabíječky jsou vlastně elektrická zařízení, která mohou při nečinnosti odebírat proud podobně jako jiné elektrospotřebiče, i když se značně menšími hodnotami spotřebované energie. V případě již zmíněného přepětí v nich rovněž může nastat zkrat. Některé z nich se také mohou přehřívat – při zjištění tohoto stavu je důležité je okamžitě vyměnit.

Voda – je potřeba ji odstavit?

Stejně nezbytné jako odstavení elektrospotřebičů je i uzavření hlavního přívodu vody, aby nenastala noční můra každého z nás, a to že v důsledku například prasknutí těsnění na uzavíracím ventilu pro baterii vytopí celý náš byt, v horším případě i sousedův.

Prevence před zloději

Nejlepší prevencí před zloději, pro které by byl váš opuštěný dům lehkým terčem, je neupozorňovat na vaši nepřítomnost, například prostřednictvím sociálních sítí – aktuální momentky z dovolené si přímo žádají, aby byly zveřejněny na vaší virtuální nástěnce, ale počkejte a publikujte je, až když budete doma, protože nikdy nevíte, ke komu se tyto zdánlivě nevinné informace dostanou.

Další možností, jak odradit a tím ochránit náš domov od lupičů, je nainstalovaný kamerový systém, který monitoruje prostor kolem domu a vše zaznamenává na pevný disk. Ve většině případů si váš domov můžete prohlédnout dokonce živě ve vašem mobilu, z pohodlí hotelového pokoje, klidně i na druhém konci světa.

Pokud chcete mít naprostou jistotu, že váš domov je v maximálním bezpečí, svěřte jeho správu do rukou vašim blízkým nebo dobrému známému.

Zapamatujte si:

  • Před odchodem vytáhněte elektrospotřebiče a nabíječky ze zásuvek.
  • Vypněte jističe, ale pozor, abyste neodpojili okruh s lednicí a okruh se zabezpečovacím systémem a kamerami.
  • Kamerový nebo zabezpečovací systém je užitečný pomocník a pomáhá při odrazování lupičů.
  • Uzavřením hlavního přívodu vody předcházíte havarijním situacím.
  • Neupozorňujte na vaši nepřítomnost na sociálních sítích.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.