SMART domácnost krok za krokem I.

Pokud řešíte nové nebo plánujete neobvyklé bydlení, zvažte SMART domácnost. Dnes jsou již tato řešení dostupná prakticky každému. Stavitelům nových domů i těm, kteří rekonstruují.

Kráčejme, plánujme, vyměňujme

Kouzlo systému je i v jeho smart instalaci. Celý systém se instaluje úplně stejně jako klasické elektroinstalační přístroje. Pokud jste ztotožněni s rozmístěním vypínačů a zásuvek ve vašem domově, jednoduše jen kráčejte a plánujte. Původní komponenty ovládání osvětlení a napojení spotřebičů jednoduše vyměníte za smart. Bez další kabeláže, otvorů a vysekávání do stěn. Bezdrátové spínače můžete nalepit dokonce kdekoliv. Nastavení smart komponent pomocí aplikace Home + Control ve vašem smart domově je jednoduché stejně jako jeho pohodlné ovládání.

Seznamovací procházka

Projděme se spolu po smart domácnosti Valena Life with Netatmo a seznamme se s jejími aktivními prvky. Systém tvoří smart produkty, které však nevypadají smart. Instalují se jako klasické elektroinstalační přístroje. A tak i vypadají. Žádné dodatečné prvky do zásuvek, adaptéry nebo výměna žárovek. Nové smart přístroje nahrazují původní vypínače nebo zásuvky. Ty jsou spárované s dalšími, bezdrátovými, díky kterým je možné svítidla, zásuvky nebo žaluzie ovládat z dalších míst. Jediný prvek smart instalace, který je připojen k Wi-Fi, je smart zásuvka s bránou k Wi-Fi. Ideálně by měla být nainstalována v místnosti, ve které je Wi-Fi router. Ostatní smart produkty komunikují mezi sebou Zigbee protokolem a signál Wi-Fi nepotřebují. Výjimku tvoří termostaty a hlavice, které komunikují na jiném protokolu a používají i svou bránu. I tyto prvky při výpadku Wi-Fi ovšem nadále fungují a lze je sjednotit do jedné aplikace s ostatními prvky.

Zdroj: Legrand

Dalšími připojitelnými smart komponentami jsou:

  • Smart vypínače s možností stmívání,
  • smart spínač na žaluzie,
  • smart zásuvky,
  • smart mikromoduly,
  • bezdrátové spínače.

Všechny produkty a komponenty navzájem komunikují pomocí Zigbee 3.0 protokolu, takže i při výpadku Wi-Fi ve vaší domácnosti všechny produkty včetně bezdrátových fungují normálně.

Zajímá vás víc?

V další části našeho seriálu vás pozveme na setkání s jednotlivými produkty a komponentami smart systému.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.