Designové podsvícení v domácnosti

Hlavní účel vnitřních svítidel je jasný – osvětlení prostoru za tmy nebo šera. Čím dál tím víc se ale kromě funkčnosti dostává do popředí i designová stránka svítidel. Není se čemu divit – příjemné tlumené podsvícení v určité citlivě zvolené barvě dokáže v kombinaci s hlavní svítilnou rychle zvýšit designový kredit pokoje, a to nejen na fotce na Instagramu.

Stylový i za denního světla

Jak již samotný název naznačuje, jde o osvětlení, které se primárně instaluje za účelem zkrášlení interiéru, ale není třeba opomínat ani jeho praktickou stránku, protože doplňkového světla nikdy není dost, a to zejména v zatažených sychravých dnech. Je instalovatelné téměř kdekoli a v jakékoli poloze – je jen na vaší fantazii, zda jej chcete mít na stropě, na stěně, nebo v rozích stěn.

U novostavby je z hlediska elektroinstalace a také z pohledu estetiky vhodné instalovat kabeláž podobně jako rozvody pro vypínače a zásuvky. V tomto případě je ale nutné předem znát rozložení svítidel pro toto osvětlení. Na trhu jsou dostupné různé varianty těchto svítidel, od jednoduchých žárovek přes zajímavé LED pásky až po extravagantní svítidla různých tvarů a motivů.

Věděli jste, že…?

Některá svítidla jsou doplněna smart technologiemi, jako ZigBee protokol V praxi to znamená, že je dokážeme spárovat s aplikací Home + Control a ovládat z mobilů. Díky nim si můžeme dokonce nastavit čas, kdy se má dané podsvícení zapnout i vypnout, zvolit intenzitu nebo barvu světla.

Co pokoj, to pompéznější podsvícení?

Designové podsvícení patří z praktického hlediska především do prostor, kde není dostatek denního světla ani světla z primární svítilny. Skvěle se tedy hodí například jako přídavné osvětlení schodiště nebo pracovního prostoru v kuchyni, což ocení každá hospodyně.

Výborně padne i do obýváků – jen si to představte: sedíte s vyloženýma nohama ve vašem oblíbeném křesle, v rukou držíte napínavý román, popíjíte horký čaj a relaxujete ve společnosti útulného přídavného podsvícení. Stejně příjemnou atmosféru je možné vytvořit i v ostatních místnostech domu – nechte pracovat vaše potřeby a představy o teplém domově.

Zapamatujte si:

  • Designové podsvícení se primárně instaluje za účelem zkrášlení interiéru.
  • Je  možnost jej montovat téměř kdekoli a v jakékoli poloze.
  • U novostavby je nutné znát rozložení podsvícení předem.
  • Hodí se do každé místnosti.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.