Bezpečnost na prvním místě u prodlužovaček a zásuvek

Při výstavbě nebo rekonstrukci domu vás čeká spousta rozhodování včetně výběru komponent. Kompromisy určitě nedělejte v oblasti bezpečnosti, zejména pokud jde o elektrická zařízení, jako jsou prodlužovačky a zásuvky. U malých dětí stačí chvíle nepozornosti a může nastat velmi nepříjemná situace. A v tu chvíli si uvědomíte, že stačilo víc myslet na bezpečnost. Dobrá zpráva je, že se na všechno můžete připravit předem.

Děti vidí hračky všude

Svět bezpečnosti se začíná měnit právě v době, kdy se narodí děti. Pokud ještě neběhají, máte ideální příležitost nainstalovat ochranné prvky. Plastové rohy na stoly, zabezpečení na šuplíky a samozřejmě ochrana před elektrickými zařízeními. V dětském věku se všechno jeví jako skvělá hračka. Počítejte s tím, že se dotknou naprosto všeho.

Z pohledu bezpečnosti a dětí jsou nejcitlivějšími místy prodlužovačky a zásuvky, na které dosáhnou. Pokuste se všechny elektrické spotřebiče dát do vyšších poloh, minimálně dokud dětem nebudou 3–4 roky. Skvělým řešením jsou zásuvky a prodlužovačky s dětskou ochranou – zajistí, že se dovnitř kromě zásuvkové vidlice nedostanou jiné předměty. Pokud nemáte zásuvky s dětskými pojistkami, použijte do nich plastové kryty. Zabrání dětem strčit dovnitř cokoliv, co do zásuvky nepatří.

Věděli jste, že…?

Všechny prodlužovačky značky Legrand jsou vybavené dětskou ochranou.

Bezpečné prodlužovačky

Některé prodlužovací kabely mají vypínač pro rychlé zastavení přísunu elektrické energie. Umožňují pohodlně odstavit všechny elektrické přístroje, aniž byste museli kabel vytahovat ze zásuvky. Funguje to na stejném principu jako vypínač na zdi, který zastaví tok elektrického proudu.

Do prodlužovaček zapojujte spotřebiče s nižším odběrem elektrické energie – to je například nabíječka telefonu, počítač nebo televizor. Jsou vhodné pro krátkodobé použití. Odborníci nedoporučují zapojovat do nich dlouhodobě zařízení, jako je pračka, elektrická trouba nebo elektrický ohřívač. Před zapojováním vizuálně zkontrolujte prodlužovačku (zejména je-li starší než dva roky). Pouhým okem můžete zjistit, zda není zlomený nebo prasklý kabel, případně zda není roztavená.

Vlhkost

Představte si situaci: v bytě/domě vám vyhazuje jistič. Často, ale nepravidelně. Netušíte, co to může být. Jednou z odpovědí je právě vlhkost v zásuvkách. Není to jen záležitost starých nemovitostí. Proti vlhkosti můžete bojovat neustálým větráním a topením v zimě alespoň na 22 °C.

Při zvýšené vlhkosti použijte vyšší stupeň krytí u zásuvek. Do koupelny nebo exteriéru se používá minimálně IP44. Tento údaj naleznete na zadní straně zásuvek (i prodlužovaček). Čím je číslo vyšší, tím větší ochranu nabízí. První číslice mluví o stupni zabezpečení proti prachu, druhá proti vodě.

Náš tip:

V nabídce Legrandu naleznete také Plexo IP55 do nepříznivého počasí a Plexo IP66 do agresivního počasí, které se používá například u mycích linek.

Oblouková ochrana

Pro zvýšení bezpečnosti u elektroinstalací používáme obloukovou ochranu. Toto zařízení je zapojeno do elektrického obvodu v kombinaci s jistícím zařízením, např. jističem nebo proudovým chráničem. Rozpojí obvod, pokud detekuje poruchový elektrický oblouk, který může způsobit požár.

Dokáže zabránit požáru při poškození kabeláže:

  • nesprávnou montáží,
  • přeseknutím (např. při vrtání, hlodavci),
  • slabým kontaktem na svorce,
  • opotřebováním,
  • chybou zásuvky.

Použití obloukové ochrany se doporučuje jako doplněk k současně používaným jistícím přístrojům, jako jsou pojistky, jističe a proudové chrániče. Výrazně zvyšuje zabezpečení domácnosti. Oblouková ochrana je prémiový produkt, proto má vyšší cenu. Odborníci se shodují na tom, že tato novinka je budoucností v oblasti bezpečnosti elektroinstalací.

Všechny zásuvkové okruhy do 20 A, tedy všechny jednofázové zásuvky v domácnosti, například na pračku, TV, lednici, musí být chráněny doplňkovou ochranou pomocí proudového chrániče. Od 1. 1. 2018 musí jít všechny světelné okruhy přes chránič. V minulosti byl povinný pouze světelný okruh v koupelně a mokrém prostředí domácnosti.

Náš tip:

Obloukovou ochranu Legrand najdete také ve dvojkombinaci s jističem a v trojkombinaci s proudovým chráničem a jističem.

Zapamatujte si:

  • Již u projektu domu zvažte použití zásuvek s bezpečnostními prvky.
  • Ochraňte děti použitím prodlužovaček s dětskou ochranou.
  • Ve vlhkých místnostech použijte krytí minimálně IP44.
  • Požáru z elektroinstalace zabráníte použitím obloukové ochrany.
  • Vyšší investice do ochrany znamená nižší starosti později.

2 KOMENTÁŘE

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.