Smart řešení ve dvougeneračním domě

Statistiky nelžou, navzdory ekonomickým výhodám jsou i u nás dvougenerační domácnosti na ústupu. Stále jich je ale relativně dost. Z celkového počtu domů je v naší zemi až 88 % rodinných. V nich žijí ve více než 10 % dvou a vícegenerační rodiny. Pokud se zamyslíme nad dvougeneračním domem jako smart domácností, musíme řešit hned několik otázek. Některé si každý odpoví sám, na další se pokusíme odpovědi najít.

Jak to vysvětlíme našim?

Jednoduše, zkuste je přesvědčit tím, co přesvědčilo vás. Že smart řešení je pohodlné, příjemné, úsporné, není třeba rozbourat celý dům a ani to není drahé. Pokud budou váhat – a věřte, že budou – neztrácejte naději. Zabrat může argument, že se méně naběhají. O kolik méně? Desetitisíce kroků a desetitisíce úkonů, které chytré komponenty budou dělat za vás.

Vždyť to nebudu umět ani zapnout…

Řekne vám u kávy tchýně. Tady je argumentace: je to jednodušší, než se může zdát. Zapnout to můžeš pohodlně hlasem nebo přes aplikaci. Naučím tě to za tři minuty a pak můžeš jednoduše:

  • vypínat a zapínat, dokonce stmívat světla,
  • ovládat žaluzie,
  • regulovat teplotu vytápění,
  • otevírat a zavírat dveře nebo bránu.

Věděli jste, že…?

Proměna dvougeneračního domu na smart vás nebude stát desetitisíce. Se systémem Valena Life s Netatmo můžete začít startovacím balíčkem  tj. brána se spínanou zásuvkou a bezdrátovým centrálním spínačem. Další zařízení a komponenty můžete přidávat postupně.

Praktické rady – již postavený dům:

  • Komponenty systému instalujte postupně, logicky a plánovitě.
  • Smart brána je mozkem systému  a musí být v dosahu Wi-Fi signálu.
  • Smart brána a ostatní zařízení už komunikují po ZigBee protokolu, avšak každý zapojený produkt je zároveň přijímač i vysílač signálu.
  • Smart brána dokáže řídit i sto zařízení, systém nefunguje „heliocentricky“, ale řetězově: smart brána není středem soustavy, zařízení jsou propojena postupně v řadě od brány až po nejvzdálenější komponenty.
  • Separátní vstupy dvougeneračního domu vyžadují dva videovrátné.

Zvykneme si?

Určitě. Když jste se naučili žít s vašimi v jednom domě, je tu jistá zažitá míra tolerance a také vstřícnosti. Přirozená a zároveň individuální, jiná v každé společné domácnosti. Když jste si zvykli na sebe, nebudete mít problém zvyknout si také na život ve smart domácnosti.

Každý, kdo upgradoval domácnost na chytrou, se s ní musel postupně doslova sžít. Bod zlomu přijde tehdy, když už jako zvyklí na smart navštívíte „nesmart“ domácnost. Ne, že si nebudete vědět rady, ale něco vám bude chybět. Ten pohodlný pocit, že vaše domácnost činí rutinní úkony za vás.

Náš tip:

Pokud rodiče nepřesvědčíte napoprvé, začněte s přetvářením na smart ve vaší části domu. A pozvete-li na návštěvu širší rodinu, dokážete odprezentovat více rozdílů a výhod.

Nové dvougenerační domy

I dnes se staví velké, dvougenerační domy, navzdory aktuálnímu trendu výstavby ”bungalovů”, tedy jednopodlažních domů s obytnou plochou panelákového bytu. Stavíte-li dům dnes, musí splňovat přísná kritéria i co se týče energetické náročnosti. I proto je ideální již ve stadiu projektu „myslet smart“. Platí to obzvláště pro velké dvougenerační domy.

Určitě nepředběhnete dobu a neutratíte celý majetek, když s projektantem budete řešit inteligentní dvougenerační dům, který bude chytrými řešeními řídit vše, co se jen dá. Bez obav, vývoj smart systémů se neubírá „cestami slepých uliček“. Pokud dnes naprojektujete a zítra postavíte inteligentní dům, užívat jej budete dlouhá léta. Bez nutnosti radikálních změn, možná jen s mírnými úpravami.

Je smart nezbytné řešení?

Určitě se nejedná o krátkodobý módní trend, ale o praktickou nezbytnost. Žijeme na začátku smart éry. Ani se nenadějeme a to, co dnes vysvětlujeme rodičům, bude už pro naše děti běžná součást života. Podobně jako internet. Uvědomme si, že naše děti nezažily svět bez internetu a chytrých telefonů. My ano a naši rodiče dokonce i bez tlačítkových mobilů.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.