Děti a smart domácnost. Nechte je se skamarádit  

Mnozí jsme to zažili, mnozí si pamatujeme: sídlištní děti běhající venku s klíči na krku, bez telefonů, v teplákových kalhotách a s úsměvem na tváři. Dnes už fungují se smartphony. Easy smart generace – ať už se nám to líbí, nebo ne. Několik dětí již má i možnost bydlet ve smart domácnostech. V domácnostech, které jejich obyvatelé dokážou ovládat hlasem nebo dotykem.

Jak to funguje ve vztahu k rodinnému životu?

Tak jako všechno nové. Je potřeba si na to zvyknout. A naučit se s tím žít. Přeměna domácnosti na smart je něco podobného jako narození druhého dítěte. Je nutné změnit režim, priority, celé to postupně zprovoznit a začlenit do běžného života rodiny. V klidu, jako pozitivní změnu. A všichni, rodiče i děti, si zvyknou ovládat fungování domácnosti. Tak jako ve smart systému Valena Life s Netatmo od společnosti Legrand.


Věděli jste, že…?

Steve Jobs a další technologičtí vizionáři asi opravdu viděli do budoucnosti? Před více než dvaceti lety předpokládali, že děti se stanou závislými na PC hrách, internetu, mobilech a dalších vymoženostech našeho věku. Ve školách v Silicon Valley je zakázáno používat mobily a další technologické hračky.

Proto všeho s mírou. Vaše dítě by nemělo strávit na smart a jiných technologiích déle než dvě hodiny denně. Jinak mu vážně hrozí několik závislostí, kterých se dá zbavit jen velmi těžko.

Komfort i bezpečnost

Představte si, že je vaše dítě samo ve smart domácnosti. Předpokládejme, že je ve věku, kdy doma samo být může. Užívá si. Je v pohodlí, v bezpečí, doslova chráněno smart technologií vašeho domova. Můžete mít jistotu, že se nikdo cizí do domu nedostane. Díky notifikaci rodiče máte vše pod palcem.

Věděli jste, že…?

Podle zákonů souvisejících s péčí o děti a jejich ochranou musí být děti do tří let pod nepřetržitým dohledem dospělé osoby? Děti do osmi let by neměly samy bez dozoru používat elektrické nebo plynové spotřebiče. Doporučený věk dítěte, ve kterém může zůstat samo doma, je 8–14 let.

Jaké funkce může mít váš smart domov?

  • Pomocí aplikace snadné nastavení a personalizaci 4 scénářů (odchodový scénář, příchod domů, buzení, spánek): ovládání osvětlení, žaluzií a zásuvek prostřednictvím smartphonu nebo hlasem,
  • odchodový scénář, díky kterému je možné jedním dotykem vypnout všechna svítidla a smart zásuvky v domácnosti nebo zatáhnout žaluzie,
  • žádné složité ovladače na stěnách, pokud nepoužíváte aplikaci (vypínače na stěnách fungují jako u klasické elektroinstalace),
  • kontrolování spotřebované elektrické energie v domácnosti,
  • několik smart funkcí dokáže jednoduše ovládat i větší dítě.

Investice do smart domácnosti je zejména o komfortu. Pokud už však máte ratolesti, bezpečnost převyšuje komfort. Kromě toho si prostřednictvím smartphonu můžete zkontrolovat, že je vše v pořádku. I když budete stovky kilometrů od domu. Smart domácnost vám dává svobodu a nezávislost. Tu můžete dopřát i vašim dětem – skamarádí se velmi rychle.

Co by měly děti vědět o smart technologiích?

Jelikož generace smart žije ve smart době, budou chtít vědět všechno. Opravdu, pokud je to bude zajímat, budou o smart technologiích velmi rychle vědět mnohem víc než jejich rodiče.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.