5 mýtů o elektroinstalacích, kterým byste měli přestat věřit

Tak jako v jiných odvětvích se i u elektroinstalací setkáte s mnoha mýty. V tomto případě však mohou mít nepříjemné následky. Vybrali jsme pro vás 5 takových, které mezi stavebníky posloucháme nejčastěji, a pokusíme se je vyvrátit.

1. „Elektroinstalaci v domě nebo bytě zvládnu i sám“

Ano, zvládnete. Pokud však nemáte s elektroinstalacemi zkušenosti a potřebnou kvalifikaci, nebude vaše elektroinstalace bezpečná. Elektromontéři totiž znají správné postupy elektroinstalačních prací, vědí, na co si mají dávat pozor a kde číhají potenciální problémy.

Elektroinstalační práce by měl provádět pouze kvalifikovaný elektrikář, který má osvědčení, resp. oprávnění podle vyhlášky č. 50/1978 Sb. Pokud tyto práce provedete svépomocí, vystavujete se několika rizikům:

  • můžete ohrozit majetek, zdraví, nebo dokonce život vás, vašich blízkých či osob žijících v daném objektu,
  • z výše uvedeného vám připadá i trestní odpovědnost,
  • pojišťovna vám nemusí poskytnout plnění v případě pojistné události.

V případě svévolných zásahů do nové elektroinstalace můžete ztratit záruku na dílo, kterou vám poskytla elektroinstalační firma. Pokud chcete ušetřit, můžete se s elektromontérem, resp. firmou dohodnout, že jim pomůžete vysekat drážky pro kabely (samozřejmě dle jejich pokynů).

2. „Když to prošlo revizí, musí to být v pořádku“

Na revizního technika rádi házejí odpovědnost zejména méně zkušení elektromontéři, kteří sem tam nějaký ten detail své práce zanedbají. Revizní technik však nebude rozebírat každou zásuvku nebo vypínač a kontrolovat, zda je dobře zapojen. Podíl odpovědnosti totiž vždy nese i montážní firma – stejně jako by ho měl nést každý řemeslník za své provedené dílo.

Pro realizaci nebo rekonstrukci elektroinstalace si tedy najděte ověřenou montážní firmu s dobrými referencemi. V případě, že se po dokončení prací objeví nedostatky, nebojte se provedené práce reklamovat. Záruční dobu byste si měli se zhotovitelem dohodnout předem ve smlouvě o dílo.

3. „Jeden proudový chránič na dům/byt stačí“

Podle aktuálně platných Českých technických norem (ČSN) pro obytné budovy (například ČSN 33 2000-1, ČSN 33 2000-4, ČSN 33 2130, …) musíte proudovými chrániči ochránit všechny zásuvky do 32 A a všechny světelné okruhy (tedy nejen ty v koupelně, jako to platilo v minulosti). To platí pro nové i rekonstruované elektroinstalace.

V praxi se však stává, že někteří lidé ve snaze ušetřit během stavby nebo rekonstrukce vyřeší celou elektroinstalaci jediným proudovým chráničem.

Takový postup je v rozporu s ČSN, ale problém nastává i v případě poruchy, která způsobí výpadek elektřiny, a tím i tmu v celém vašem příbytku. Tento stav může trvat do doby, než najdete vy nebo přivolaný elektrikář poruchu v instalaci – často i několik hodin. Rozumným minimem je tedy alespoň 1 samostatný proudový chránič na osvětlení.

4. „2,5 a 16 A jistič na zásuvky, 1,5 a 10 A jistič na světla“

Kabel s průřezem vodičů 2,5 mm2 a 16 A jistič charakteristiky B je nejčastěji používanou kombinací při realizaci zásuvkových okruhů v domácnosti. Pro osvětlení je to zase kabel s průřezem vodičů 1,5 mm2 a 10 A jistič charakteristiky B. Použitá kabeláž a jištění by měly být specifikovány v projektové dokumentaci k elektroinstalaci. Projektanti si je přesně vypočítají, do úvahy berou nejen typ obvodu, ale také způsob uložení vodičů (ve zdi, v chráničkách na povrchu), délku vedení, teplotu okolního prostředí atd.

V některých případech se tedy může stát, že pro daný průřez vodičů zvolí slabší jištění. U příliš dlouhých vedení totiž narůstá impedance (odpor kladený střídavému proudu) vodičů a nesprávně zvolený jistič nemusí obvod přerušit včas – následkem toho může dojít k přehřátí vodiče a následnému požáru. Správnost použitého jištění kontroluje revizní technik při první odborné prohlídce a odborné zkoušce elektroinstalace pomocí tzv. měření impedance vypínacího okruhu nebo impedanční smyčky.

5. „Dvě zásuvky mi stačí, poradím si prodlužovačkou“

Představte si takový obývák – televizor, AV receiver k domácímu kinu, Blu-ray přehrávač, WiFi router, externí pevný disk na filmy atd. Všechny tyto spotřebiče potřebují k napájení el. zásuvku, přičemž s podobnou situací se setkáte i v pracovně nebo v dětském pokoji. Doby, kdy v obýváku stačila jedna dvojzásuvka, jsou tedy nenávratně pryč.

Většina lidí zvyšuje počet zásuvek použitím prodlužovaček. Tento postup však není správný, protože byste prodlužovací přívody měli využívat pouze na dočasný rozvod elektřiny. Málokterý z nich má dostatečný průřez vodičů na napájení velkého množství spotřebičů a z důvodu, že nejsou pevně ukotveny, hrozí také jejich mechanické poškození a z toho vyplývající riziko úrazu el. proudem.

Výrobci elektroinstalačního materiálu, jako např. Legrand, na tuto situaci myslí a v nabídce mají vícenásobné elektroinstalační rámečky, do kterých můžete umístit až 5 zásuvek.

Setkali jste se už s těmito mýty, milí čtenáři? Řešili jste je, nebo jste je nechali na pospas osudu? Těšíme se na vaše reakce a případnou diskusi.

2 KOMENTÁŘE

  1. Bod 3 – jen upřesním že podle změny Z1 normy ČSN 33 2130 je od roku 2021 povinnost mít každý koncový světelný okruh v bytové výstavbě na samostatném proudovém chrániči. Takže každý světelný okruh buď jističochránič nebo vlastní chránič s jističem pro každý okruh. U zásuvek zatím žádná změna není.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.