Co všechno byste měli vědět, pokud domů chcete video vstupní systém

Video vstupní systém byl vymyšlen k tomu, abyste z pohodlí domova mohli vidět a komunikovat s volajícím. Tato elektronická smart náhrada průzoru na vchodových dveřích oznamuje příchod hostů. S vaší aktivací zámku je pustí, případně nepustí dovnitř. Jak si vybrat vhodný typ, který potřebujete pro svůj jedinečný domov, jak ho správně nainstalovat a používat?

Klasický domovní telefon je od 80. let minulého století ve všech bytovkách. Pokud se rozhodnete mít doma video vstupní systém, jedná se o sofistikovaný přístroj, který vám dopřeje komfort. S některými typy můžete sledovat pohyb před vchodovými dveřmi i doma přes aplikaci ve vašem chytrém telefonu. A nejen z obýváku, ale v podstatě odkudkoli.

Video vrátné dělíme na analogové a digitální. Podle způsobu zapojení a komunikace rozlišujeme:

 • 4+N vodičové,
 • dvojvodičové,
 • IP.

Věděli jste, že…?

Některé modely video vstupního systému nedisponují odchodovým tlačítkem na vnějším panelu. To znamená, že návštěva při odchodu nemá možnost otevřít si vnější bránu.

Z čeho se video vstupní systém skládá?

Je to systém více komponent v exteriéru i interiéru domu nebo bytu. Design a funkcionalita jednotlivých modelů se liší, základní principy jsou shodné. Na video vstupní systém je vhodné myslet už při plánování domu. Důvodem je natažení potřebné kabeláže a výběr nejvhodnějšího místa tak, aby kamera ve venkovním panelu (nebo také venkovní jednotce) zabírala prostor co nejlépe.

Vstupní panel by měl mít certifikovanou odolnost IP vůči vodě, vniknutí cizích těles a odolnost IK proti mechanickým nárazům, dále tlačítka s odolným krytem a odolný skelet. Také může obsahovat bezkontaktní čtečku RF klíčenek nebo širokoúhlou kameru pro snímání celého prostoru přede dveřmi. Pokud máte více vchodů nebo bran do domu, vyberte si typ s více vstupními panely a příslušenstvím včetně kamer.

Vnitřní jednotka vypadá jako menší tablet. Obsahuje 5 až 7palcový displej, který si zavěsíte na stěnu. Uživatelské rozhraní je intuitivní a jednoduché, aby ho zvládli děti i senioři. A také s nastavitelnou hlasitostí a výběrem typů vyzvánění, které jde i vypnout.

Pro domy jsou ideální jednotky s možností otevírání dalšího vchodu, brány a garáže. Nejnovější modely mají zabudovanou wi-fi a připojitelnost ke smart zařízení. Příslušenstvím mohou být i interiérové ​​kamery. Pomocí video vstupního systému tak přes svůj smartphone dokážete vidět dění ve vlastním domě, i když jste mimo.

Na co musíte myslet během výběru a instalace?

Jednoznačně na praktičnost a funkce, které potřebujete. V bytě opravdu nepotřebujete model s možností otevírání zadních dveří, vstupní brány a garáže. A naopak, do domu  nemusí vaše požadavky uspokojit video vstupní systém se základní funkcionalitou určený pro byty.

Základní a častou chybou je  „jít po ceně“ a nezajímat se o funkce. Nejlevnější řešení jsou i nejméně spolehlivá, a pokud je jednou nainstalujete, je poměrně problematické „rozšířit“ je například na další vchod do domu či garáž. Při instalaci kamery je nejdůležitější její „zorné pole“.

Některé typy venkovních jednotek nemají nastavitelný směr záběru kamery. Ideální je vybírat širokoúhlou kameru. Nastavování záběru kamery je důležité. Pokud je venkovní jednotka nainstalována na oplocení kolmo, nemusíte vidět, kdo stojí před brankou. Proto je vhodné, pokud jde k vnějšímu panelu připojit i přídavná kamera. Nastavení záběru kamery nebo přídavnou kameru využijete i tehdy, když je kamera nainstalována níž, než je doporučená výška, z důvodu výšky zídky pod 150 cm. Bez možnosti nastavování byste v tomto případě neviděli hostům do obličeje.

I ten nejkrásnější design venkovní jednotky dokáže „zkazit“ odfláknutá, neestetická instalace. Neodborná instalace, kterou je nutné předělávat, dokáže velmi navýšit náklady. Návrh umístění vnější i vnitřní jednotky a kamery raději svěřte odborníkům, stejně tak instalaci.

Náš tip:

V produktové řadě video vstupních systémů Legrand aktuálně září Classe 300 Wi-Fi – LINEA 3000. Tato špičková souprava kombinuje inovativní funkce s elegantním designem. Samozřejmostí je připojitelnost ke smart zařízením pomocí integrované wi-fi. Všechny základní funkce ze 7palcového dotykového displeje jsou po ruce přes aplikaci v smartphonu nebo tabletu. Vnitřní jednotka má mimo jiné funkci indukční smyčky. Ta je určena pro lidi s naslouchátky. Venkovní jednotka má přední kryt ze zinkové slitiny, širokoúhlou barevnou kameru, bezkontaktní čtečku i garantovanou ochranu vůči vodě IP54 a maximální mechanickou odolnost IK10.

Zapamatujte si:

 • Není vrátný jako vrátný. Konzultujte s odborníky výběr typu, který opravdu potřebujete.
 • Ptejte se na všechno, abyste se nedivili, že na stěně máte model, kterému v noci neumíte vypnout zvonění.
 • Pokud máte bungalov s jedním vchodem, nepotřebujete čtyři kamery a funkci otevírání vstupní brány a garáže.
 • Máte-li vilu s více vstupy, zvažte řešení s více vnějšími a vnitřními jednotkami a nezapomeňte ani na patro.
 • Instalaci svěřte certifikovanému profesionálovi, ne „profíkovi na všechno“.
 • Pokud máte vše nainstalováno, pozorně si přečtěte návod – jsou tam také rady, jak postupovat při nejběžnějších problémech.
 • Video vstupní systém je hi-tech zařízení. Seznamte se s ním, naučte se ho ovládat a stejně poučte o jeho používání i ostatní členy své rodiny.
 • Pokud si nevíte rady, kvalitní prodejce má zákaznický servis a poskytne vám pomoc.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.