Vaše otázky o video vstupním systému

Na trhu existuje mnoho variant a verzí video vstupních systémů, samozřejmě od různých výrobců. Otázek na ně je minimálně stejný počet. Zejména od zákazníků, kteří mají konkrétní problém, ale i od těch, kteří koupi video vrátného zvažují. Co vás zajímá nejčastěji?

Classe 300X Wi-Fi

Z: Cca po roce, co mám video vrátného Classe 300X Wi-Fi, jsem vyměnil telefon. Po nainstalování aplikace a přihlášení se najednou nemohu připojit k zařízení. Už jsem zkusil resetovat zařízení i Wi-Fi na zařízení, vymazal jsem účty, a přesto se nemohu připojit.

L: Zkoušel jste aktualizovat firmware na Wi-Fi routeru a video vrátném? Další věc může být, že při párování telefonu je potřeba vypnout mobilní data a párovat jen přes Wi-Fi. Zkontrolujte, zda je na video telefonu správný datum. Pokud nepomůže ani to, je nutné sadu reklamovat.

Párování s novými smart telefony je problém, který trápí řadu uživatelů smart zařízení v domácnosti. Univerzální rada neexistuje, je ale potřeba precizně číst manuály obou zařízení, které párujeme.

Video vrátný

Z:Je nějaká možnost, jak zapojit Legrand video vrátného s LCD obrazovkou přes UTP kabel Cat 6? Kabel mi prochází přes pojistkovou skříňku, kam bych přidal nějaký měnič (místo adaptéru) a napájení k LCD displeji bych vedl přes tento kabel, abych nemusel mít zásuvku vedle LCD displeje.

L: Abychom se mohli vyjádřit k vaší otázce, potřebovali bychom znát kabelové vzdálenosti. Pokud jde o topologii, ta je v pořádku, každopádně i v technické místnosti doporučujeme použít zdroj do zásuvky, je to 30V DC 1000 mA.

„Kutilská“ řešení technicky zdatných uživatelů nezaskočí zkušené odborníky firemních oddělení technické podpory. Pokud patříte do této kategorie zákazníků, je potřeba váš návrh řešení a otázku specifikovat co nejpodrobněji.

Legrand video vrátný 369230

Z: Jde u tohoto typu (video telefon 7“ bílý, vnější jednotka IP44) použít další vstupní jednotku pro další vchod? Pokud ano, poprosil bych vás o schéma, pokud to je možné.

L: Ano, je to možné dokoupením vstupní jednotky 369339. Schéma zapojení naleznete v katalogu na naší stránce nebo v přiloženém návodu (součást video sady 369230).

Výhodou více typů video vrátných je jejich „modulárnost“, pokud jsme tedy na začátku nemysleli na možné rozšíření, jde to napravit. Ale pozor, ne všechny systémy je možné skládat.

Video vrátný 369200

Z: Od roku 2014 mám zakoupeného tohoto video vrátného. Zjistil jsem, že při stlačení tlačítka na vnějším panelu nezvoní vnitřní jednotka. Stejně tak při pokusu o zapnutí kamery na venkovní jednotce zevnitř nedojde k rozsvícení obrazu, tedy vysílání.

Venkovní jednotku jsem rozebral, kabely jsou v pořádku. Napájení na konektorech D1/D2 je 5,6 V. Nenašel jsem informace o tom, jaké napájení má mít venkovní jednotka. V čem by mohl být problém?

L: Podle popisu je obtížné říci, co by mohlo být vnějšímu panelu. Napájecí napětí na svorkách by mělo být stejné jako na zdroji, tedy 27V DC. Pokud toto napětí na venkovní jednotce nenaměříte, změřte napětí na svorkách vnitřní jednotky (video telefonu). Pokud zde naměříte napětí 27V DC, tak se jedná o vadnou kabeláž, v opačném případě změřte napětí přímo na konektoru napájecího adaptéru. Pokud ani zde nenaměříte 27V DC, adaptér je vadný. Pro řešení kontaktujte technickou podporu.

Tento problém i jeho řešení je důkazem, že video vrátní fungují dlouhodobě. A pokud i po letech používání nastane problém, většinou je řešitelný (v krajním případě výměnou nebo doplněním komponentu).

Podsvícení venkovní jednotky přes noc

Z: Je možné deaktivovat podsvícení venkovní jednotky v noci na 369230?

L: Není to možné, podsvícení svítí stále.

Tato otázka se u tohoto konkrétního typu, ale i dalších opakuje poměrně často. Nicméně primárním účelem podsvětlení vnější jednotky je, aby ji návštěvník snadno našel a dokázal stisknout to správné tlačítko. Proto tedy svítí trvale.

369330 zapojení el. zámku a pohon brány

Z: Prosím o schéma a pomoc při zapojení elektrického zámku na branku, co je potřeba zakoupit navíc? Chci zapojit i otevírání a zavírání dvoukřídlých vrat, pohon bude Nice Wingo 2024.

L: Je nutné pouze napojit příslušnou svorku externího ovládání motoru garážových vrat na svorku G+ G- vnější jednotky tak, jak je uvedeno ve schématu. POZOR, přes svorku G+ G- lze spínat napětí 24V AC/DC; 1 A. Brána tedy musí mít vlastní nezávislý přívod napájení. Posíláme návod.

Další důkaz toho, že má smysl číst manuály. Pokud je přečteme a stále si nejsme jistí, nevadí. Trpělivý odborník ze zákaznického centra musí znát řešení vašeho problému.

CCTV kamera

Z: Koupil jsem sadu 369230. Všechny funkce kromě přídavné CCTV kamery fungují. Je možné, že funguje pouze s přídavnou kamerou 369401? Namontoval jsem alternativu od jiného výrobce.

L: Je možné mít i vlastní kameru, musí to ovšem být CCTV analogová kamera s vlastním napájením.

Ukázkový příklad problému ze skupiny „kompatibilita“. Hodně zákazníků až po namontování toho, co fungovat nemůže, zjišťuje, kde je problém. Je potřeba na to jít naopak: nejprve konzultujme, potom montujme. Je to logičtější řešení, které šetří čas i nervy.

Pískání 369200

Z: Není možná komunikace přes video vrátného. Jakmile se zapne mikrofon na venkovní jednotce, zařízení začne hlasitě pískat. Způsobuje to pravděpodobně venkovní jednotka a do vnitřní se to přenáší přes reproduktor. Je možné to nějak odstranit?

L: Toto pískání je možné regulovat na vnějším panelu, na jeho zadní straně. Nastavuje se zvlášť hlasitost mikrofonu i reproduktoru. Nejprve snižte hlasitost mikrofonu a pak reproduktoru, jak je popsáno v návodu. Pokud by to nepomohlo, je nutné sadu reklamovat.

Každý DJ, zpěvák nebo moderátor ví, že když mikrofon a reproduktor „vazbí“, je to špatně. Tak, že to až řeže uši. Zpětná vazba video vrátných se u některých typů dá regulovat. Ale jen do jisté míry. Pokud to píská příliš, je nutná reklamace a výměna.

Telefonní kabel a video sada bílá 369200

Z: Je možné připojit dvoužilový VIDEORetrofit na původní kabel, bílý telefonní šestižilový, na který byl připojen domácí telefon? Zkoušeli jsme několik kombinací, vzdálenost cca 15 m, ale nepodařilo se nám zařízení oživit.

L: V návodu, který jste obdrželi spolu se sadou, jsou uvedeny délky a doporučené průřezy vodičů nezbytné pro správné fungování této sady. Jelikož neznáme průřez kabelu, je těžké se vyjádřit k funkčnosti zařízení. Doporučujeme sadu zapojit na stole s korektním kabelem a vyzkoušet tak jeho funkčnost.

U kabeláže není důležitý jen počet žil a průřezy, ale i délky. Nestandardní pokusy o propojení nových zařízení starými kabely někdy nekončí dobře. Zde se nevyplatí zbytečně šetřit. Je potřeba investovat pár korun do kabelu doporučeného výrobcem v návodu.

Je vhodný UTP kabel?

Z: Dá se zapojit video vrátný 369200 na UTP kabel? Je pro připojení el. zámku 374900 zvlášť potřeba trafo?

L: Při zapojení do 50 m postačuje i UTP kabel, viz přiložený návod. Pokud je zámek pouze jeden, přídavný zdroj nepotřebujete a připojíte ho přímo na svorky vnější jednotky.

Pokud nahlédneme podrobněji do typologie zákazníků, najdeme silnou skupinu „zkoušečů“. Těch, co nejprve testují a až potom čtou manuál. Mnohdy se takový opačný postup nevyplácí.

Šroub

Z: Koupil jsem Legrand video sadu 369220. Při montáži venkovní jednotky jsem ztratil jeden šroub ze spodní krytky. Dají se koupit samostatně?

L: Ztracený díl vám můžeme poslat, zašlete nám prosím na e-mail vaši adresu a tel. kontakt.

Náš tip na závěr:

Netýká se jen segmentu video vrátných, ale i otázek a odpovědí obecně. Vždy hledejte relevantní zdroj informací a odpovědí na vaše otázky. Pokud řešíte problém výrobku, ptejte se přímo výrobce. Ani autorizovaný servis není špatná volba. Raději se ptejte ještě předtím, než budete testovat metodou pokus-omyl. A především – čtěte manuály a návody. V nich jsou obvykle všechny odpovědi na základní otázky.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.