10 kroků, jak vyměnit starou elektroinstalaci

K výměně elektroinstalace vás může přimět požadavek na rozšíření stávající instalace, případně havarijní stav aktuálních rozvodů. Nad výměnou staré elektroinstalace byste však měli určitě uvažovat, pokud chystáte rekonstrukci domu či bytu. Pracné vysekávání a osazování nových kabelů je nejlepší dělat souběžně během jiných prací a ideálně před finalizací stěn. Přinášíme vám podrobný návod, podle kterého můžete před zahájením postupovat, aby vás v průběhu nic nezaskočilo.

1. Před zahájením si připravte projekt

Pokud se pustíte do kompletní rekonstrukce, je vhodné před demontáží starých součástí začít s projektováním nové elektrické instalace.

Náš tip:

V projektu obsáhněte celou elektroinstalaci, včetně vhodného rozmístění vypínačů, zásuvek nebo kabelových vývodů.

2. Pokud si nevíte rady, poradí vám elektrotechnik

Během přípravy projektu se obraťte na elektrikáře/projektanta, který má na výkon své práce příslušné vyhlášky. Vhodně vám poradí, jak má být elektrická instalace nainstalována, případně doporučí, jaký materiál si máte objednat. Elektrikář vám také poradí, jak správně dimenzovat jednotlivé průřezy vodičů, jak ochránit elektroinstalace před zkratem, přepětím nebo proti nebezpečnému dotyku.

3. Hlavní přívod elektrické energie

Hlavní přívod je nejdůležitější součástí celé instalace. Jeho průřez definuje maximální možný příkon celé instalace bytu/domu. Hlavní přívod ústí v rozvaděči a je připojen na hlavní třífázový jistič.

4. Hliníkové kabely – křehké a ne moc trvanlivé

Běžnou praxí v minulosti bylo instalování hliníkových rozvodů. Dnešní normy ČSN nepovolují použití hliníkových kabelů v zásuvkových a světelných rozvodech. Hliníkové vodiče vlivem mechanického a tepelného namáhání mění své mechanické vlastnosti. Je tedy nutné svorky s hliníkovými vodiči pravidelně dotahovat. Právě v zásuvkových a světelných obvodech je hodně šroubových spojů, proto je tento typ obvodů možnou příčinou budoucích problémů.

Další nevýhodou je křehkost a nepružnost. Hliníkový vodič lze ohnout pouze několikrát, pak se zlomí. Napojování dvou takových vodičů a případné opravy představují další práci a vytvářejí možné nebezpečí.

5. Ochranné prvky

Správný návrh hlavního rozvaděče bytu/domu, jistící prvky jednotlivých obvodů, proudové chrániče, přepěťová ochrana. Z pohledu technických norem ČSN EN 33 2000, které přesně definují výstavbu elektrických obvodů v jednotlivých prostorách, je nutné dodržovat pravidla, jako například správnou selektivitu jističů, použití proudových chráničů a přepěťových ochran, dodržení podmínky ochranného spojování neživých vodivých částí (prostor koupelny, kuchyně).

muz-stena-elektrina-prilba-zasuvka

6. Přepěťová ochrana

Domácnosti se stávají stále více energeticky náročnějšími a jednotlivá zařízení jsou citlivější k výkyvům v elektrické síti. Správný návrh přepěťové ochrany chrání jednotlivá elektrická zařízení před účinky blesků, případně spínaných přepětí, čímž předejdete jejich poškození. Mějte na paměti dodržení jednotlivých stupňů přepěťových ochran: v rozvaděči třída B+C, v silových zásuvkách třída D.

7. Dimenzování ochran

Ochrana proti úrazu elektrickým proudem je jedním z nejdůležitějších aspektů projektování nové elektroinstalace v bytě nebo domě. Jednotlivé zásuvkové a světelné obvody musí být chráněny proudovým chráničem se správnou vypínací charakteristikou a s přesně definovaným vypínacím časem. A to zvláště elektrické obvody, které se nacházejí v prostorách s výskytem vody a vyšší vlhkostí.

Náš tip:

Realizátor, případně odborník se vás bude určitě ptát, jaké spotřebiče budete používat v dané místnosti. Například zda budete mít v kuchyni indukční varnou desku, myčku a troubu. Každý z těchto spotřebičů vyžaduje svůj vlastní napájecí obvod se samostatným jištěním. Správné naplánování odstraní budoucí komplikace, jako například problémy s revizí a případné předělávky. Doporučujeme vám proto připravit si půdorys bytu a vše potřebné do něj zakreslit místnost po místnosti.

8. Výběr materiálu

Výběr jednotlivých prvků elektroinstalace by se neměl nést v duchu šetření. Elektrická instalace je v současnosti využívána téměř neustále a spolehlivost nebo bezpečnost nebývají vždy prioritou levných produktů. V případě výběru materiálu vám doporučujeme nechat si poradit u prodejce, nebo se poraďte s realizátorem projektu.

9. Realizace

Je běžnou praxí, že se celá realizace dělí na dvě etapy.

  • První etapou je demontáž starých prvků instalace a příprava na instalaci nových. V této fázi budete určitě vyměňovat staré komponenty, demontovat ochranné prvky a připravovat objekt k instalaci nových prvků. Zároveň se do stěn vysekávají instalační drážky a otvory pro zazdění instalačních krabic. Poté se do drážek umístí kabely (jejich zakončení je v instalačních krabičkách), které budou napájet zásuvky, osvětlení, ale také například automatické osvětlení nebo samostatné elektrické spotřebiče. Měli byste je mít už předem naplánované, jak jsme informovali v bodě č. 1.
  • Druhá etapa se věnuje instalaci a zapojení. Elektrikář potřebuje většinou několik dní na dokončení základní instalace, natažení nových rozvodů a případné zapojení rozvaděče. Než si naplánujete instalaci, důkladně se s elektrikářem dohodněte, jaké přípravy musí být dokončeny před zahájením práce v případě, že je bude provádět jiný realizátor.
  • Třetí etapa: Pokud se jedná o celkovou rekonstrukci elektroinstalace (ne pouze o výměnu koncových prvků), musí být zakončena revizí. Revizi může provést odborník, který instalaci realizoval (pokud k tomu má náležité oprávnění a vybavení), nebo jiný oprávněný elektrikář (to je samozřejmě vhodnější, protože je nezaujatý). Jako osvědčení o revizi pak obdržíte revizní zprávu. Důležitost takovéto zprávy oceníte zejména pokud by v objektu došlo k požáru způsobeném elektroinstalací. Bude pak nutné doložit, že elektroinstalace byla provedena správně a odborně.

10. Doporučení

Při výběru elektrikáře doporučujeme vybírat na základě doporučení, ne na základě ceny. Pracovník bez kvalifikace, který sice práci odvede levněji, vám může s odstupem času přitížit. Neodborně namontovaná elektroinstalace je totiž rizikem pro zdraví, ale může se odrazit i na energetické efektivitě a spotřebě. Časem se také mohou objevit poruchy, které budete muset opravovat.

Zapamatujte si:

  • Pokud si vyberete odborníka, připravte si podklady a plánovaný finanční rozpočet, který jste ochotni investovat.
  • Celý projekt si vzápětí společně naplánujete a dohodněte přibližný termín realizace.
  • Nezanedbejte ani výběr materiálu, který použijete.
  • V showroomu Legrand vám odborníci ochotně a zdarma poradí s výběrem nejen funkčního, ale i esteticky vhodného materiálu do vašeho domu či bytu.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.