Moderní osvětlení schodiště přináší bezpečnost i úsporu

Dostatečné osvětlení schodiště je klíčové nejen z hlediska komfortu, ale především bezpečnosti. Představíme vám nejnovější trendy při osvětlování schodišť v domech, díky kterým bude používání toho vašeho bezpečné, komfortní a na jeho osvětlení ušetříte i pár desítek korun.

Centrální, nebo bodové osvětlení?

Zdroj: Legrand.cz.

Při osvětlování prostoru schodiště máte v podstatě 3 možnosti:

  • Centrální osvětlení – schodiště osvětlíte jedním nebo několika silnými stropními či nástěnnými svítidly. Při tomto řešení je osvětlení silné a schodiště bezpečné. Večer ale může silné světlo dalším členům domácnosti překážet.
  • Bodové osvětlení – jde o několik menších svítidel s nižší intenzitou osvětlení. Mohou se nacházet buď v jednotlivých stupních schodiště, nebo na stěně. Osvětlení je tlumené, ale díky jeho umístění bude dostačující pro dobrou orientaci v prostoru schodiště. Moderním trendem jsou světelné LED pásy ve stupíncích, které nabízejí rovnoměrné osvětlení.
  • Kombinace obou – přes den nebo odpoledne můžete používat centrální osvětlení, v noci bodové.

Pokud plánujete schodiště, případně jednotlivé stupínky osvětlit bodově, nezapomeňte během realizace schodiště připravit kabeláž k těmto svítidlům.

Co se týče světelných zdrojů, dnes jednoznačně vyhrávají LED pro svou úspornost a množství variací (žárovky, bodová svítidla, pásky). Některé LED můžete i stmívat a ušetřit tak nimi ještě více nákladů na svícení.

U stropních svítidel si dejte pozor, aby bylo schodiště dostatečně vysoké, resp. aby bylo svítidlo v dostatečné výšce a nepřekáželo vám při pohybu po schodišti. U nástěnných svítidel nezapuštěných pod omítku by schodiště mělo být dostatečně široké. V opačném případě by vám svítidla mohla překážet, např. při vynášení nábytku.

Věděli jste, že…?

Určení správné intenzity osvětlení není jednoduché. Do úvahy se při něm berou rozměry osvětleného prostoru, jeho využití, barvy povrchů, světelné toky zdrojů světla, prostorový index atd. Pokud chcete mít v domě kvalitní osvětlení, které nebudeunavovat vaše oči nízkou ani příliš vysokou intenzitou, přenechte návrh a výpočet osvětlení pro jednotlivé místnosti zkušenému projektantovi nebo interiérovému designérovi.

Maximálně 3 vypínače?

Nejjednodušší ovládání osvětlení vám poskytnou klasické vypínače. U dvou vypínačů musíte použít kombinaci 2 ks vypínačů č. 6, u tří kombinaci 2 ks vypínačů č. 6 a vypínače č. 7.

Zdroj: Legrand.cz

Chcete-li světlo zapínat z více míst, můžete použít 2 ks vypínačů č. 6, mezi které zařadíte libovolný počet vypínačů č. 7. V tom případě však bude zapojení poměrně složité, jednodušším řešením je použít stykač, krokové relé, případně jednodušší schodišťový automat. Na něj lze připojit více vypínačů (tlačítek) a nastavit dobu, po které se světlo automaticky vypne (znáte např. z bytových domů). Dnešní elektronické schodišťové automaty najdete také v kompaktní verzi, kterou můžete zabudovat do běžné instalační krabice pod vypínač.

Zapínejte osvětlení automaticky a ušetřete

Schodiště je část domu, kde se nepohybujete až tak často. Zvažte proto ovládání osvětlení automatickými spínači se snímáním pohybu.

Pro menší schodiště stačí dva, ale pokud chcete spínat několik částí nezávisle, budete spínačů potřebovat více. Na trhu najdete i LED svítidla se zabudovaným automatickým spínačem a snímačem pohybu. Díky tomu se při pohybu po schodišti budou zapínat vždy ta svítidla, která budete potřebovat.

Standardní infračervené snímače (nazývané také PIR) potřebují přímou viditelnost na pohybující se osobu. Na členitých schodištích ale využijete také mikrovlnné snímače, které „vidí“ i za roh přes tenké nekovové materiály.

Automatickými spínači byste měli ovládat pouze tlumená bodová svítidla, abyste v noci silným světlem centrálního osvětlení nerušili ostatní členy domácnosti. Ovládání silných centrálních svítidel raději nechte na klasické vypínače.

Zdroj: Legrand.cz

Shrnutí:

  • Centrální osvětlení v podobě jednoho nebo dvou svítidel je dostatečně silné, aby bezpečně osvětlovalo schodiště, potřebujete u něj ale vysoký strop nebo dostatečnou šířku schodiště.
  • Moderním trendem je bodové osvětlení prostřednictvím svítidel ve stěně či přímo ve stupíncích schodiště, pro rovnoměrné osvětlení jsou vhodné LED pásky, před montáží svítidel do stupínků nezapomeňte připravit kabeláž v dostatečném předstihu.
  • Ovládání bodových svítidel přenechte automatickým spínačům se snímači pohybu, ušetříte tím desítky procent nákladů na osvětlení schodiště, u členitých schodišť využijte mikrovlnné snímače pohybu, „spatří“ vás i za rohem.
  • Centrální osvětlení můžete ovládat i klasickými vypínači, abyste silným světlem v noci zbytečně nerušili ostatní členy domácnosti.
  • Na ovládání více než třemi vypínači můžete použít stykač, krokové relé, případně schodišťový automat.
  • Návrh a výpočet kvalitního osvětlení není jednoduchý, svěřte ho raději zkušenému projektantovi nebo interiérovému designérovi.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.