Pop-up krabice, aby zásuvky nepřekážely 

Pokud stavíte nebo rekonstruujete elektroinstalaci, měli byste myslet na dostatečný počet zásuvek pro všechny možné elektrospotřebiče a zařízení. Na některých místech ale zásuvky a k nim připojené kabely zbytečně překážejí. Naštěstí existuje i alternativní řešení, které vám umožní mít zásuvku po ruce pouze tehdy, když ji potřebujete. Řeč je o tzv. pop-up krabicích, jejichž možnosti jsou mnohem širší, než se na první pohled může zdát.

Nejen do podlahy

Pop-up krabice jsou krabice na zásuvky a jiné přístroje, které jsou zapuštěné pod povrchem. Přístroje jsou za normálních okolností skryté, krabice jsou tedy nenápadné, protože vyčnívají pouze několik milimetrů nad povrch. Dostanete se k nim po stisknutí tlačítka, které uvolní zabudovaný pružinový mechanismus, který pop-up krabici vysune nahoru.

Pop-up krabice jsou tedy vhodnou náhradou klasických zásuvek všude tam, kde by ty klasické překážely. Často se používají v kancelářích, zasedačkách nebo komerčních prostorách. Ideální jsou ale i na stůl do pracovny nebo do dílny, na pracovní desku do kuchyně (na mixér či jiné spotřebiče, které používáte občas) nebo do podlahy v obývacím pokoji.

Do pop-up krabice v podlaze můžete zapojit spotřebiče, které nepoužíváte celý rok, jako např. ventilátor v létě či osvětlení vánočního stromku v zimě. Jelikož napájecí kabel povede od podlahy, nebude vám moc překážet a snížíte i pravděpodobnost, že by o něj někdo zakopnul.

Na klasické i datové zásuvky

Zdroj: Legrand

Přestože jsou pop-up krabice vynikající náhradou klasických zásuvek (230 V), nemusíte se omezovat pouze na ně. Kromě nich můžete do pop-up krabic osadit různé přístroje řady Legrand Mosaic:

 • 230 V zásuvky s integrovanou přepěťovou ochranou,
 • datové zásuvky pro počítačovou síť s konektory RJ 45 kategorie Cat 5E, 6 nebo 6A,
 • audio-video zásuvky s konektory HDMI,  HD15 (VGA), RCA (cinch) apod.,
 • TV-RD-SAT datové USB zásuvky a USB nabíječky pro mobilní zařízení,
 • spínače a tlačítka na ovládání osvětlení, žaluzií apod.,
 • senzory pohybu, termostaty a mnoho jiných přístrojů.

I na frekventovaná místa

Pop-up krabice Legrand seženete v různých velikostních variantách. Do těch nejmenších se vejdou 3 moduly přístrojů řady Mosaic, do dalších 4 moduly, přičemž víceřadé krabice mají kapacitu 2 x 3 nebo 2 × 4 moduly. Některé přístroje, jako např. zásuvky, však zaberou 2 moduly. Pop-up krabice Legrand se prodávají nejen jako prázdné, tj. připravené na osazení zásuvkami či jinými přístroji dle vaší volby, ale na výběr máte i krabice předem  osazené zásuvkami.

Co se týče materiálu, krabice mají odolné provedení. Mají nosnost až 300 kg, takže jsou vhodné i na frekventovaná místa s velkým pohybem lidí během dne. Pop-up krabice do nábytku najdete v bílém, černém či matném nerezovém barevném provedení. U pop-up krabicí do podlahy máte na výběr z povrchové úpravy broušeného hliníku, mosazi či nerezu.

Pozor na vlhkost

Pop-up krabice mají i pár nevýhod. Asi největší je, že se nevejdou všude a na jejich instalaci potřebujete v nábytku, pracovní desce, resp. podlaze dostatek prostoru. U podlahy to může znamenat i namáhavé vysekávání do betonu.

Další nevýhodou je stupeň krytí pouze IP40. V praxi to znamená, že krabice jsou odolné vůči vniknutí cizích předmětů větších než 1 mm, nejsou však odolné vůči vodě, a to ani kapající. Při mytí povrchů a podlah byste si tedy měli dát obzvlášť pozor.

Zdroj: Legrand

Alternativou jsou podlahové krabice

Pokud potřebujete ukrýt zásuvky nebo jiné přístroje do podlahy a hledáte odolnější řešení, můžete sáhnout po podlahových krabicích Legrand. Některé z nich mají krytí IP44, takže jsou odolné vůči stříkající vodě – jsou tedy vhodné do autosalonu, nákupních center a restaurací.  Najdete mezi nimi i krabice s krytím IP65 odolné vůči tryskající vodě, které můžete použít na terase nebo v okolí bazénů a snesou i mytí podlahy vysokotlakými čističi. V případě, že chcete do krabice osadit více přístrojů, můžete sáhnout po rozměrnějších podlahových krabicích, které mají kapacitu 8, 12, 16, 18, nebo dokonce 24 modulů.

Shrnutí:

 • Pop-up krabice jsou vhodné všude tam, kde používáte zásuvku pouze občas.
 • Můžete je zabudovat do pracovní desky, nábytku či podlahy.
 • Můžete je osadit nejen 230 V zásuvkami, ale i audio-video zásuvkami, datovými zásuvkami, USB nabíječkami, vypínači a mnoha dalšími přístroji řady Legrand Mosaic.
 • Hodí se i na místa s velkým pohybem lidí – mají nosnost až 300 kg.
 • Mají krytí IP40, takže nejsou odolné vůči vodě ani vlhkosti a jsou tedy určené pouze do interiéru.
 • Pokud chcete krabice odolné vůči vodě, případně takové, do kterých můžete osadit několik modulů, sáhněte po podlahových krabicích Legrand, které jsou odolnější a rozměrnější.

Komentovat

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde

Nejčtenější články

Připojte se k proudu portálu Electrend

Pro odběratele našeho newsletteru pravidelně připravujeme soubor praktických rad, návodů a novinek ze světa domovních elektroinstalací, smart bydlení a bezpečnosti.