Brožura s přehledem všech designových řad vypínačů

Brožura s vypínači

Stáhnout brožuru (8,8 MB)

 

Patch kabely – znepokojující průzkumy trhu

ÚVOD

 

V předchozím BLOGU jsme vysvětlili, že nejlepší způsob jakým můžeme garantovat přenosové parametry nové instalace je

  1. změřit PERMANENT LINK
  2. použít vyhovující patch kabely (tj. patch kabely v souladu s referenčními normami)

Druhý bod se jeví jako zcela jednoduchý, může být však překvapivě zrádný. V tomto blogu najdete informace o vyhovujících resp. nevyhovujících patch kabelech a způsobu, jakým si můžete sami ověřit tvrzení výrobců.

 

 

KATEGORIE 6 = KATEGORIE 3?

 

Pokud chceme zjistit přenosové charakteristiky patch kabelu, přečteme co je na něm napsáno. Pokud se na něm píše Kategorie 6, tak logicky předpokládáme, že se jedná o patch kabel Kategorie 6. S politováním je však třeba konstatovat, že toto vůbec neplatí.

V roce 2003 společnost Quabbin Wire & Cable Co. provedla studii (1) patch kabelů. Pomocí klasického měřicího přístroje (např. Fluke Networks DTX1800.) Osazeného příslušnými adaptéry bylo proměření velké množství patch kabelů zakoupených na trhu. Výsledky byly šokující. Podle výsledků studie, "více než 80% patch kabelů Kategorie 6" a "skoro 70% patch kabelů Kategorie 5e neprošlo měřením". Znamená to, že pouze 25% patch kabelů mělo přenosové parametry Kategorie, která byla na nich napsána.

 

V roce 2004 ve Velké Británii publikovala Telecom Industry Association technický článek (2), ve kterém uživatelů upozorňovala na nevyhovující patch kabely nacházející se na trhu. Většinu testovaných produktů autoři označili slovními spojeními jako "Nevhodné pro použití" nebo rovnou "podvedli Vás". Podle autorů článku takoví výrobci "porušují zákony" a zákazníci by takové produkty měly odmítat.

 

Je velmi smutné, že tyto problémy přetrvávají dodnes. Nedávná studie z roku 2010 provedena Communications Cable and Connectivity Association (ccca) v USA přinesla stejné výsledky. V tomto případě bylo testováno 499 patch kabelů Kategorie 6 od 16 různých značek. 120 patch kabelů bylo od značkových výrobců, 379 bylo od OEM výrobců. Výsledky byly následující:

  • 100% patch kabelů od značkových výrobců prošlo testy
  • 85% patch kabelů od OEM výrobců neprošlo měřením, z čehož 78% o více než 3dB -> úrovně šumu byly více než dvojnásobné oproti limitům v normách.

 

STŘEDNÍ EVROPA

 

Patch kabely používané v našich zeměpisných šířkách pravidelně měříme stejným způsobem (měřicí přístroj FLUKE a příslušné adaptéry) as výsledky uvedených studií můžeme jen souhlasit.

 

Nestálost SÍTĚ

 

Nevyhovující patch kabely nemusí ihned způsobit pád sítě, čili uživatel si to nemusí všimnout. Hlavní problém spočívá v tom, že mohou způsobovat ztrátu informací, která není patrná na první pohled. Postřehnout to může například IT manager, když si všimne, že síť není využívána na maximum své kapacity. Najít problematický patch kabel je pak časově velmi náročné.

 

Cílem souladu s normami je garance funkčnosti při nejhorším možném scénáři - a ne při optimálních podmínkách.

 

Z tohoto důvodu mohou nevyhovující patch kabely stát společnost podstatně více než je jejich pořizovací hodnota.

 

PROVĚŘTE SI, CO POUŽÍVÁTE

 

 

Z důvodu vysoké míry rizika při těchto produktech zázníkom doporučujeme přeměřit patch kabely, které běžně nakupují.
V případě, že se tímto způsobem přesvědčí o kvalitách daných produktů, mohou danému výrobci důvěřovat nebo pokračovat v pravidelném měření produktů.

 

 

Potřebné měřicí zařízení je klasický měřicí přístroj osazen příslušnými adaptéry. UPOZORNĚNÍ: pro měření patch kabelů není možné využít metodu CHANNEL. Tato metoda měří kompletní přenosový kanál (včetně konektorů a kabelu) a má úplně jiné použití.

 

Správný postup měření:

  • Zkalibrován měřící přístroj.
  • Nasaďte adaptéry pro měření patch kabelů. Obvykle se jedná o adaptéry odlišné od adaptérů pro měření CHANNEL
  • Vyberte způsob měření "Měření patch kabelů" (Patch cord testing) a správnou délku patch kabelu.

Protože měřicí přístroj je relativně drahé zařízení neváhejte požádat Vašeho dodavatele aby toto měření udělal pro Vás. Většina výrobců a distributorů takové měřící přístroje vlastní a takovou technickou podporu poskytuje.

 

Vždy však musíte trvat na správném způsobu měření - třeba zvolit "měření patch kabelů" a ne CHANNEL.

 

ZÁVĚR

 

Zjištění, že vysoké procento na trhu běžně dostupných patch kabelů, není tím za co se vydávají, je velmi znepokojující. Uživatel si to kvůli proměnlivé chybovosti nemusí vždy všimnout.

Zákazníkům doporučujeme prověřovat kvalitu produktů, které používají. Je jednodušší strávit 5 minut proměřením konkrétních produktů, jak strávit hodiny hledáním problému na živé síti.

 

 

Zdroje:

  • (1): Quabbin Wire & cable Co., "Patch Cord Testing Proves Most Cords Fail", May 20th, 2003.
  • (2): Technical Information Bulletin 017, Telecom Industry Association UK, 11/02/2004
  • (3): Communications Cable and Connectivity Association, press release of December 7th, 2010.

 

Gautier Humbert, RCDD

Business Development
Manager,
Structured Cabling Solutions
East and Central Europe