Kabely Cat.8: Frekvence 2000 Mhz a konstrukce F / UTP

Přesto, že definice nové "Cat.8" ještě nemá finální podobu, základní parametry nové kategorie pro NBase-T nabývají reálnější kontury.

Předpokládané primárně využití "Cat.8" je v datových centrech. Požadovaná délka přenosového kanálu byla proto pracovní skupinou "IEEE 802.3 Next-Generation BASE-T" stanovena na 30 metrů. I když se předpokládá spolehlivost přenosu na 50 metrů, z důvodu omezení spotřeby energie fyzické vrstvy byl stanoven limit 30 metrů. Při této délce je očekávaná spotřeba 40Gb portu 1,3-násobkem spotřeby 10Gb portu.

Cílem "TIA-568-C.2-1 Balanced Twisted-Pair Telecommunications Cabling and Components Standard, Addendum 1: Specifications for 100Ω Category 8 Cabling" je návrh řešení, které bude jednoduše implementovatelné a zároveň ekonomicky nenáročné. Jako technické východisko pro novou kategorii posloužily komponenty již existujících kategorií (konkrétně Cat.6A). Vylepšení týkající se spolehlivosti přenosu při vyšších frekvencích bude tedy nutné dosáhnout na úrovni kvality výrobního procesu.

Požadavek na zpětnou kompatibilitu s předchozími řešeními (Cat.6A, Cat.6, Cat.5e ...) byla označena jako zásadní, čili o jiném formátu konektorů jak RJ45 se v současnosti neuvažuje. Větším otazníkem zůstává charakter instalačních kabelů. Praktické zkušenosti získané z fyzických instalací předchozích kategorií říkají, že kabely s větším průměrem žil jako AWG 22 nejsou žádoucí. K zvětšování průřezů žil (a stejně ani průřezu celých kabelů) tedy velmi pravděpodobně nepřijde. Druhou možností je tedy konstrukce kabelů - stínění versus kroucení párů. TIA při vývoji nové "Cat.8" jednoznačně preferuje kabely s konstrukcí F / UTP..

Momentálně se však již nejedná jen o teoretické výpočty. Koncem roku 2012 byly nezávislou zkušebnou ETL úspěšně proměřeny 2 vzorové Permanent linky vyskládány z prototypů upravených konektorů formátu RJ45 a kabelů s konstrukcí F / UTP! Použity byly komponenty od různých výrobců a naměřené hodnoty byly porovnány s limity uvedenými v pracovní verzi normy TIA Cat.8 draft 0.5.

Opět můžeme konstatovat, že se po párech stíněné kabely (konstrukce PIMF typická pro Kategorie 7 / 7A) dostávají na okraj zájmu. Zajímavý je i fakt, že iv posledních diskusích týkajících se těchto kabelů / kategorií se vzpomíná maximální teoretická přenosová frekvence 1600 MHz (ISO / IEC Proposed Draft Technical Report 11801-99-1).

Hlavní rozdíly mezi metalickou infrastrukturou pro 40 Gb Ethernet a 10 Gb Ethernet:

 

Protokol

40 GBase-T

10 GBase-T

Kabelážní systém

Cat.8*

Cat.6A

Cat.7/7A

Normy

-

TIA/EIA – ISO/IEC - CENELEC

ISO/IEC - CENELEC

Použití

DC

DC / LAN

DC / LAN

Přenosový kanál

2-konektorový

4-konektorový

4-konektorový

Délka přenosového kanálu

30 metrů

100 metrů

100 metrů

Frekvence

2000 Mhz

500 Mhz

600 Mhz / 1000 Mhz

Konektory

RJ 45

RJ 45

Iné

Stínění

Stíněné

Stíněné / Nestíněné

Stíněné

Konstrukce kabelu

F/UTP

F/UTP – U/FTP – F/FTP – S/FTP – U/UTP

S/FTP


*předpoklad

 

Lukáš Ondroušek

Business Development Manager,

Structured Cabling Solutions,

Czech and Slovak Republic