Brožura s přehledem všech designových řad vypínačů

Brožura s vypínači

Stáhnout brožuru (8,8 MB)

 

2,5 / 5 / 25 gigabitů po metalických kabelech

 

Nové rychlosti

 

Ethernet, nejrozšířenější síťová technologie, v současnosti podléhá množství změn. Pouze v roce 2014 začalo IEEE pracovat na 4 nových rychlostech: 2,5 gigabitů za sekundu (Gb/s), 5 Gb / s, 25 Gb/s a 400 Gb/s. Zároveň se uvažuje o zahájení prací na 50 Gb/s a 200 Gb/s. Konsorcium výrobců, vysokoškolských, vládních a jiných pracovníků, s názvem Ethernet Alliance publikovalo volně dostupné grafiky, které ilustrují poslední vývoj Ethernetu. 

 

Graf Ethernetových rychlostí

 

mapa ethernetu

 

Protokoly 2,5GBASE-T* a 5GBASE-T*

 

Potřebu těchto dvou protokolů zdůrazňují zejména výrobci aktivních zariadní, konkrétně bezdrátových přístupových bodů. Cílem standardizace je možnost využívat nejnovější Wi-Fi standard IEEE 802.11ac bez nutnosti výměny běžných Cat.5e resp. Cat.6 kabeláží za kabeláž Cat.6A.

Plánování je přenos:

  • 2,5 Gigabit po Cat.5e na minimálně 100 metrů
  • 5 Gigabit po Cat.5e do 100 metrů
  • 5 Gigabit po Cat.6 na minimálně 100 metrů

 

Protokoly 25GBASE-T* a 40GBASE-T*

 

Za vývojem 25 a 40 Gigabit Ethernetu po kroucené dvoulince stojí potřeba vysokorychlostní konektivitě pro servery v datových centrech při minimálních nákladech. Tyto 2 nové rychlosti budou využívat novou Cat.8. Předpokládá se, že propoje pro podporu 25 Gigabit Ethernet na Cat.8 bude ještě levnější než pomocí direct-attach SFP + kabelů.

 

     Graf rychlostí po kroucené dvoulince

 

mapa ethernetu

 

 

Protokoly 40GBASE-SR4, 100GBASE-SR4 a 100GBASE-SR10

 

Potřeba 40 a 100 Gigabit Ethernetu v datových centrech je vyvolávána již všeobecně známými katalyzátory nárůstu objemu přenášených dat jako cloud, Internet of Things či virtualizace. Při migraci na 40/100 Gb Ethernet třeba mít na paměti zejména klesající prostor pro optické ztráty a kratší přenosovou vzdálenost.

 

Na výběr je několik technologií, které využívají singlemode resp. multimode optické kabely. Singlemode kabely se v datových centrech na krátké vzdálenosti běžně nevyužívají kvůli vysoké ceně aktivních prvků. Při návrhu architektury pro 40/100 GbE na multimode kabelech je nutno uvažovat s výrazně kratšími maximálními přenosovými vzdálenostech podstatně nižší než v případě 10 GbE.

 

    Graf aktuálních a plánovaných rychlostí po multimodových vláknech

 

mapa ethernetu

 

 

Tabulka protokolů a max. útlumů

 

Rok zavedení Název Protokol Gbits/sec

Max. útlum kanálu v dB

1982 Ethernet IEEE 802.3 0,01 12,50
1991 Fast Ethernet IEEE 802.3 0,10 11,00
2000 1G Ethernet IEEE 802.3z 1 3,56
2004 10G Ethernet IEEE 802.3ae 10 2,60
2010 40G SR4 Ethernet IEEE 802.3ba 40 1,90
2010 100G SR10 Ethernet IEEE 802.3ba 100 1,90
2015 100G SR4 Ethernet IEEE 802.3bm 100 1,90

 

 

Tabulka maximální vzdáleností a útlumů pro multimode kabely

 

 

Max. přenosová vzdálenost v m

Max. útlum kanálu v dB
Název Počet vláken OM3 OM4 OM3 OM4
10G Ethernet 2 300 400 2,6 2,9
40G SR4 Ethernet 8 100 150 1,9 1,5
100G SR10 Ethernet 20 100 150 1,9 1,5
100G SR4 Ethernet 8 70 100 1,8 1,9

 

 

 

Nasazení 40/100 GbE vyžaduje i další změny. Jak ukazuje tabulka výše, nové protokoly při přenosu využívá více vláken a použití klasických LC konektorů není možné. Využít třeba nový typ konektorů - MPO resp. MTPTM. Síť připravenou pro 40/100 GbE je však možné provozovat i na 10 GbE resp. 1GbE. Existují různé možnosti jak 8/20 vláknovou síť využívat pro 2-vláknové protokoly. V případě zájmu o tato řešení kontaktujte specialisty Legrand.

 

  Metody signalizace 40/100GbE

 

mapa ethernetu

 

 

Lukáš Ondroušek, CDCDP

Business Development Manager,

Structured Cabling Solutions,

Czech and Slovak Republic